Niedziela Bożego MIłosierdzia - msza św. - suma odpustowa
Dziś Niedziela Miłosierdzia Bożego. W naszej parafii uroczystość odpustowa z racji na tytuł kościoła - pw. Bożego Miłosierdzia. Uroczystej sumie odpustowej przewodniczył ks. kanonik Adam Staniszewski z Nasielska, homilię wygłosił ks. kanonik Janusz Cegłowski z Mławy.
Kaznodzieja rozpoczął homilię od osobistych doświadczeń. Nawiedzając Groby Pana Jezusa przed Wielkanocą, w wielu świątyniach spotykał „w grobach” bardzo podobne hasła: „Pannie ratuj”, „ratuj rolników”, „ratuj ojczyznę” itp. Podkreślił, jak bardzo dzisiaj w Polsce ludzie potrzebują pomocy, wsparcia i nadziei w czasach, w których przyszło nam żyć. Bo czują się coraz bardziej zniewalani i uciskani.
Nawiązując do tych oczekiwań, ks. Janusz podkreślił potrzebę wolności wewnętrznej, jako podstawę tej zewnętrznej. I wskazał na Jezusa Miłosiernego, który „pragnął, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia”. Jezus dał ją ludziom jako ostatnią deskę ratunku. Tego bowiem dnia Jezus „wylewa całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła Jego miłosierdzia”. Cytując słowa św. Faustyny z jej Dzienniczka, podkreślał, że „w dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski” (Dz. 299, 699). Z dobrze odprawioną spowiedzią i Komunią Świętą, przyjętą w tym dniu, jest związana obietnica zupełnego odpuszczenia win i kar.
Wskazał, że podobne myśli znalazł u współczesnej polskiej mistyczki Alicji Lenczewskiej. Życie wizjonerki przywraca nadzieję – jest takie zwyczajne, normalne, a jednocześnie pokazuje, jak głęboko może sięgać przemiana; jej zapiski skupione są na tym, co najważniejsze – na Bożej miłości, na miłosierdziu i na codziennym nawracaniu się. W dwóch tomach zapisków wiele jest słów o obecności Boga w Eucharystii. Nie tylko tej świątecznej, ale w tej zwykłej, codziennej, sprawowanej przez kapłanów każdego dnia na całym świecie. W niej jest źródło miłosierdzia. Tego powinniśmy być coraz bardziej świadomi i uczestnicząc w eucharystii nieustannie zanurzać się w Bożym miłosierdziu, szczególnie przyjmując Jezusa w Komunii św.
Wracając myślą do objawień św. Faustyny kaznodzieja przypomniał słowa Jana Pawła II, który zachęcał Polaków w Krakowie w 2002 r.: „Trzeba tę iskrę Bożej łaski rozniecać… W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście! To zadanie powierzam wam, drodzy bracia i siostry… Bądźcie świadkami miłosierdzia!”.