Koronacja Obrazu Matki Bożej Smardzewskiej
Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów pielgrzymki/smardzewo oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.
W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny 15 sierpnia w Smardzewie w diecezji płockiej abp Józef Michalik z Przemyśla dokonał koronacji koroną papieską obrazu Matki Bożej Smardzewskiej. Aktu tego dokonał w obecności biskupa seniora Romana Marcinkowskiego i biskupa pomocniczego Mirosława Milewskiego: – Przychodzimy do Maryi, aby odnaleźć siebie – powiedział abp Michalik. W uroczystości uczestniczyło ponad 5 tysięcy wiernych. Z naszej parafii udział w koronacji wzięła grupa 28 osób. Wielu parafian dotarło również swoimi środkami lokomocji.
Eucharystia koronacyjna sprawowana była przed świątynią parafii św. Stanisława Kostki, a zarazem Diecezjalnym Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej. Przewodniczył jej abp Józef Michalik, były wieloletni metropolita przemyski i były przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, a koncelebrowali biskupi z Płocka: senior Roman Marcinkowski i pomocniczy Mirosław Milewski.
– Trzeba otworzyć serce i wyciszyć się, aby usłyszeć głos Maryi. Do Niej, do takich miejsc jak to sanktuarium przychodzą ludzie, aby odnaleźć siebie, poznać się wewnętrznie, poprosić o odpuszczenie grzechów. Z takich miejsc odchodzi się umocnionym. Właśnie w takich małych sanktuariach dokona się odrodzenie narodu, jeśli tylko wierni będą żyć Ewangelią i odnową Maryjną – powiedział w homilii abp Józef Michalik.
Gość z Przemyśla zwrócił uwagę, że obecnie ma miejsce atak na Kościół, Polskę, prawa natury. Z trwogą obserwuje się „nowe propozycje wychowawcze” WHO, aby przyjąć tzw. kartę LGBT, czyli już od przedszkola wprowadzać wychowanie seksualne, wychowywać do osiągania przyjemności, do egoistycznego wykorzystania drugiej osoby. „Duchowe pokonanie” zaczyna się od pokonania rodziny, podzielenia i pokonania narodu. Zło już od dawna chce w Polsce pokonać dobro.
– Trzeba stanąć po stronie zwycięskiego dobra. Nie wolno patrzeć na przyszłość pesymistycznie, lecz starać się trwać przy swojej pobożności maryjnej. Zwycięstwo przyjdzie tylko przez Boga i Maryję. W naszych trudnych czasach powinniśmy być twórcami dobra – zachęcił emerytowany metropolita przemyski.
Podczas Eucharystii abp Michalik dokonał koronacji obrazu Matki Bożej Smardzewskiej koroną papieską, pobłogosławioną przez papieża Franciszka 23 maja 2018 r. Korona została wykonana ze srebra, jest w większości jest złocona oraz ozdobiona kamieniami półszlachetnymi. Wykonał ją Tomasz Łukasiuk.
Dekret Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, zezwalający na koronację w imieniu papieża, odczytał biskup senior Roman Marcinkowski. Bp Mirosław Milewski poprowadził modlitwę – akt zawierzenia.
Podczas uroczystości zaznaczył on, że przez fakt koronacji Smardzewo łączy się duchowo z sercem katolicyzmu, z widzialną Głową Kościoła, z Ojcem Świętym. Przypomniał, że 15 sierpnia przypada rocznica Cudu nad Wisłą. W pobliżu smardzewskiego sanktuarium spoczywa nieznany żołnierz z 1920 r., z niedalekiego pola bitwy. Wtedy na polach Radzymina, Wyszkowa i Płońska, to Maryja doradzała, jak pokonać zło. Tamte Jej dobre rady przyniosły wolność całej Polsce. Rady Maryi powinny być słuchane w domach, szkołach, na ulicach i w parkach.
– Matko Boża Smardzewska, doradzaj nam nieustannie, aby nikt nie odważył się już lekceważyć prawa Bożego, znieważać naszych symboli i znaków świętych! Matko Boża Smardzewska, doradzaj nam nieustannie, jak budować Polskę, w której każdy jest i chce być bratem, nawet jeśli ma inne patrzenie na świat! Matko Boża Smardzewska, doradzaj nam nieustannie, byśmy w naszym Kościele nie podzielili się, ale byli jedno w prawdzie i miłości! – modlił się bp Milewski
Na zakończenie uroczystości jej gospodarz ks. kan. Henryk Tadeusz Dymek podkreślił, że od tego dnia dzięki koronacji smardzewski wizerunek Matki Bożej stanie się miejscem lepiej znanym i częściej odwiedzanym przez pątników: – Koronacja obrazu Maryi ma wymiar duchowy. Ma sprawić, że będziemy żyć według zasad Królowej Świata. Jest Ona dla nas przykładem wierności i bezwarunkowego zaufania Bogu – podkreślił kustosz Sanktuarium Diecezjalnego Matki Bożej Różańcowej i proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Smardzewie.
Przywołał także bp. Piotra Liberę, nieobecnego z powodu pobytu w eremie kamedulskim, który 2015 r. wyraził aprobatę wobec planowanej koronacji obrazu Matki Bożej Smardzewskiej.
Eucharystię w Smardzewie poprzedziła modlitwa różańcowa. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 5 tysięcy osób. Byli to m.in. parlamentarzyści, samorządowcy, wspólnota Seminarium Duchownego, duchowieństwo z diecezji, przedstawiciele trzech kapituł, pielgrzymki z diecezji i dekanatów płońskich, członkowie Kół Żywego Różańca, Rycerze Jana Pawła II.
Oprawę muzyczną uroczystości zapewnił Chór Lira z Nasielska, kwintet Canzona z Płocka, orkiestra dęta z Sochocina.
***
Smardzewo koło Płońska w diecezji płockiej jest siedzibą parafii pw. św. Stanisława Kostki oraz Sanktuarium Diecezjalnym Matki Bożej Różańcowej. Ponad 300 lat temu zbudowano tam drewnianą kaplicę, w której został umieszczony cudowny wizerunek Matki Bożej Smardzewskiej (kopia wizerunku Matki Bożej Bocheńskiej). Od tamtego czasu wierni parafii św. Stanisława Kostki oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości oddawali cześć Maryi w Jej cudownym obrazie. Świadczą o tym liczne wota.
Jednym z najcenniejszych jest wotum ofiarowane w pierwszą niedzielę września 1711 r. przez bp. Ludwika Załuskiego, ordynariusza diecezji płockiej, który przybył wówczas do Smardzewa, aby konsekrować kościół. Podczas tej uroczystości oddał w opiekę Matki Bożej Smardzewskiej i Jej Syna diecezję płocką, całe Mazowsze i Rzeczpospolitą. Był to pierwszy publiczny akt zawierzenia Matce Bożej na terenie całego Mazowsza. Złożone wówczas srebrne wotum przez obrazem słynącym łaskami przetrwało w świątyni do dziś.
Od tamtego czasu do Smardzewskiej Pani pielgrzymują rzesze pątników m.in. w diecezjalnej pielgrzymce członkowie Kół Żywego Różańca. 15 sierpnia 2011 r. biskup płocki Piotr Libera ustanowił kościół w Smardzewie Diecezjalnym Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej. Po ośmiu latach od tego wydarzenia, na prośbę proboszcza ks. kan. Henryka Tadeusza Dymka i zasięgnięciu opinii kompetentnych gremiów, podjął decyzję o koronacji obrazu Matki Bożej Smardzewskiej.
Sanktuarium w Smardzewie jest siódmym sanktuarium Maryjnym w diecezji płockiej z wizerunkiem koronowanym koroną papieską.
{gallery}pielgrzymki/smardzewo{/gallery}