Trzecią niedzielę Adwentu nazywamy niedzielą Gaudete – „Radujcie się!”, od słów z Listu św. Pawła do Filipian (Flp 4,4-5): „Radujcie się zawsze w Panu… Pan jest blisko”. Dlatego też w dzisiejszej liturgii zamiast fioletowych pojawiły się różowe szaty. Ta zmiana koloru przyjęła się od zwyczaju błogosławienia przez papieży w Rzymie i rozdawania róż właśnie w tę radosną niedzielę.
Dla naszej wspólnoty parafialnej mamy dziś wyjątkowe powody do radości. Nasza wspólnota parafialna powiększyło się o 3 osoby. Nie byle jakich. To święci Bożego Miłosierdzia: św. Faustynę, bł. Ks. Michała Sopoćko oraz św. Jana Pawła II, od dziś na stałe zamieszkujących naszą parafialną świątynię. Przybyli do nas w swoich relikwiach. Z całego serca pragnę podziękować J.E. Ks. Biskupowi Mirosławowi Milewskiemu za obecność na dzisiejszej uroczystości. Dziękuję, że dokonał wprowadzenia relikwii naszych świętych do naszej świątyni. Dziękuję za sprawowaną w naszej intencji eucharystię oraz za wygłoszone słowo. Dziękuję tym serdeczniej, gdyż znam kulisy naszej rozmowy i wiem, że ksiądz Biskup praktycznie wszystkie niedziele miał zajęte na inne posługi i choć zapewne ta mogła być wykorzystana na odpoczynek, zdecydował się jednak przybyć i wraz z nami przeżyć tą doniosłą uroczystość. Dziękuję za poparcie naszej prośby do Abpa Białostockiego i Matki Generalnej Sióstr Miłosierdzia o przekazani nam relikwii św. Faustyny i bł. Ks. Michała Sopoćko.
Pragnę również bardzo serdecznie podziękować parafianom. Fundatorom relikwiarzy – członkom Kół Żywego Różańca i Rodzinie Radia Maryja, którzy ufundowali relikwiarz św. Faustyny oraz trzem rodzinom, fundatorom pozostałych relikwiarzy, które pragnęły pozostać anonimowi. Dziękuję raz jeszcze wszystkim, którzy wraz ze mną i ks. Arturem udali się po relikwie do Białegostoku i Krakowa.
Dziękuję również bardzo serdecznie redaktorowi z Gościa Niedzielnego.
W tych dniach wspominamy bolesne doświadczenia z naszej najnowszej historii. 13 grudnia 1981 roku wprowadzono stan wojenny, a 16 grudnia tego roku dokonano pacyfikacji kopalni „Wujek” na Śląsku. Święty Jan Paweł II ciągle przypominał: „[…] ogromna jest cena, jaką zapłacił naród polski za niepodległość, za prawo do istnienia jako państwo. Przechowujmy w sercach tę świadomość i niech ona stanie się zachętą do głębokiej refleksji o Polsce, nad tym, jaką była, jaką jest i jaką powinna być”.
Do Wigilii pozostało 11 dni. Nie powinno tak być, że katolik trzyma w ręku biały opłatek – symbol czystości serca i narodzin w nich Jezusa, a serce ma wręcz przeciwnie – pełne grzechu. Wszyscy wiemy, w jakich czasach przychodzi nam przeżywać i dzisiejszą uroczystość i zbliżające się święta Bożego Narodzenia. Mimo niedziel handlowych zadbajmy o udział w eucharystii, choćby przez media. Nie odkładajmy też spowiedzi na ostatnie dni i nie na ostatnią niedzielę. Codziennie od 16.30 jest kapłan w konfesjonale.
Zapraszamy na roraty. Codziennie na godz. 7.00.
Nadal możemy nabywać świece w ramach akcji Wigiijne DziełoPomocyDzieciom – po mszach św. w zakrystii lub w kancelarii.
Msze św. „niedzielne” odprawiamy: w soboty o godz. 18.00 oraz w niedziele o godz. 8.00; 9.30; 11.00 i 17.00. W niedziele o godz. 16.00 udzielamy Komunii św. tym, którzy uczestniczyli we mszy św. za pośrednictwem mediów.
Osoby starsze i chorych, którzy nie mogą przybyć do świątyni odwiedzimy z posługą sakramentalną w piątek 18 grudnia od godz. 10.00. Prosimy o zgłoszenia swoich podopiecznych.
U Pana Organisty możemy zaopatrywać się opłatek na stół wigilijny po każdej mszy św.