Z galerii zdięć

niedziela.pl

Wiadomości z portalu niedziela.pl niedziela.pl

Odwiedza nas 21 gości oraz 0 użytkowników.

Rok Jubileuszowy św. Zygmunta

2 maja w diecezji płockiej rozpocznie się Rok Jubileuszowy św. Zygmunta, potrwa do 2 maja 2024 roku. Został ogłoszony przez biskupa płockiego Szymona Stułkowskiego z okazji 1500 rocznicy męczeńskiej śmierci patrona Płocka, Kapituły Katedralnej i parafii katedralnej. W dniach 2-3 maja w bazylice katedralnej sprawowane będą doroczne Uroczystości Zygmuntowskie.
 

Relikwie św. Zygmunta zostały sprowadzone do płockiej katedry w XII wieku i od tamtego czasu stał się on głównym patronem Płocka i orędownikiem przed Bogiem. Jest także patronem Kapituły Katedralnej Płockiej i parafii katedralnej.

Biskup płocki Szymon Stułkowski wydał specjalny dekret dotyczący Diecezjalnego Roku Jubileuszowego św. Zygmunta, Króla i Męczennika. Powołuje się w nim na rozporządzenia Stolicy Apostolskiej.

PENITENCJARIA APOSTOLSKA

 Prot. Nr 00863/2023-94/23/I

DEKRET

            PENITENCJARIA APOSTOLSKA dla powiększenia pobożności wiernych i dla zbawienia dusz mocą władz udzielonych specjalnie przez Jego Świątobliwość, Ojca w Chrystusie i Pana naszego Franciszka, z Bożej Opatrzności papieża, przychyliwszy się do niedawno wniesionych, gorących próśb Najdostojniejszego Biskupa Szymona Stułkowskiego, Biskupa Płockiego udziela łaskawie z niebiańskich skarbców Kościoła odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami (spowiedź św., Komunia Święta oraz modlitwa w intencjach Ojca Świętego) z okazji uroczystości odprawianych na cześć św. Zygmunta, Króla i Męczennika w okresie od 2 maja 2023 do 2 maja 2024 roku. Odpust ten mogą uzyskać wierni szczerze pokutujący i poruszeni miłością. Mogą ofiarować go z własnego wyboru także za wiernych zmarłych pokutujących w czyśćcu.

            Wierni otrzymują odpust, jeśli pielgrzymując nawiedzą bazylikę katedralną pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny lub inną świątynię, ustanowioną przez biskupa płockiego i będą tam uczestniczyć w nabożeństwach sprawowanych specjalnie z okazji jubileuszu lub przynajmniej przez odpowiedni czas poświęcą się pobożnym rozmyślaniom przed relikwiami św. Zygmunta i zakończą je Modlitwą Pańską, Wyznaniem Wiary oraz wezwaniem Najświętszej Maryi Panny i św. Zygmunta.

            Wierni, którzy z powodu starości, choroby lub innej poważnej przyczyny nie mogą opuścić domów, również mogą dostąpić odpustu zupełnego, jeśli, wzbudziwszy odrazę do jakiegokolwiek grzechu i zachowując intencję wypełnienia trzech zwyczajowych warunków, gdy tylko będzie to możliwe, będą łączyć się duchowo z nabożeństwami jubileuszowymi, oglądając je, a swoje modlitwy, cierpienia i trudy życia ofiarują miłosiernemu Bogu.

            Aby zaś przystęp do łaski Bożej, której można dostąpić przez pośrednictwo władzy kluczy Kościoła, był prostszy, dla racji duszpasterskich Penitencjaria usilnie prosi, żeby penitencjarz katedralny, duchowni pracujący w katedrze, proboszczowie i kapłani uprawnieni do słuchania spowiedzi św., chętnie i z gotowością poświęcali się sprawowaniu sakramentu pokuty i często udzielani Komunii Świętej chorym.

            Dekret ten pozostanie ważny przez okres jubileuszu diecezjalnego i bez względu na przeciwstawne postanowienia.

            Dan w Rzymie, w siedzibie Penitencjarii Apostolskiej dnia 14 kwietnia, roku Pańskiego 2023.

Mauro kardynał Piacenza, Penitencjarz Większy

Ks. Krzysztof Nykiel, Regens

 

Szczególny charakter będą mieć tegoroczne Uroczystości Zygmuntowskie w Płocku. Tradycyjnie zostaną one połączone z obchodami ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w dniu 3 maja. Główna Msza święta w kościele katedralnym zostanie odprawiona w tym dniu o godzinie 10.00. Natomiast 2 maja o godzinie 17.00 w bazylice katedralnej będą sprawowane uroczyste Nieszpory Zygmuntowskie.

W Płocku kult św. Zygmunta ma ponad 850 lat. Relikwie króla z Burgundii (czaszka) zostały sprowadzone do miasta przez biskupa Wernera w roku 1166. Jednym z najcenniejszych zabytków znajdujących się w Muzeum Diecezjalnym w Płocku jest herma św. Zygmunta, ufundowana około roku 1370 przez króla Kazimierza Wielkiego. Zachowały się świadectwa łask, zyskanych za przyczyną tego świętego króla.

 

Porządek nabożeństw

MSZE ŚWIĘTE w NIEDZIELE  I  ŚWIĘTA

8:oo  1
1:oo   17:oo

DNI  POWSZEDNIE

w okresie letnim - 18:oo

Święta Katarzyna