Dziś NIEDZIELA MĘKI PAŃSKIEJ, zwana NIEDZIELĄ PALMOWĄ. Rozpoczynamy Wielki Tygodnia.Wspominamy w liturgii najważniejsze wydarzenia ostatnich dni Jezusa na ziemi. Tak jak Pan Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi dziś do każdego z nas. Oby nie okazało się jednak, że stoimy w tłumie, który woła: „Hosanna”, a za chwilę będzie wołał: „Na krzyż z Nim!”. Podczas Mszy Świętych błogosławimy palemki przypominające gałązki słane pod stopy Chrystusa wjeżdżającego do świętego Miasta.
Niedziela Palmowa to także Światowy Dzień Młodzieży pod hasłem „Wstań, bo uczyniłem cię świadkiem tego, co zobaczyłeś”. Otaczajmy dziś modlitwą naszą młodzież.
Od wczoraj obowiązuje limit obecnych na liturgii: 1 osoba na 20m2. W naszym kościele to tylko 30 osób. W kruchcie mogą przebywać tylko 2 osoby. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski Abp Stanisław Gądecki kieruje do nas Apel o bezwzględne przestrzeganie wskazanych norm przez władze państwowe. Podobną prośbę kieruje Biskup Płocki, Piotr Libera. Bardzo prosimy o dostosowanie się do wytycznych. Nie chcielibyśmy nikogo wypraszać ze świątyni, ani jej zamykać, ale prosimy o rozwagę i odpowiedzialność. Pozostańmy na zewnątrz kościoła i zachowajmy odpowiedni dystans.
Szczytem roku liturgicznego i Wielkiego Tygodnia jest Święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego. Obejmuje liturgię Mszy Wieczerzy Pańskiej, sprawowaną wieczorem w Wielki Czwartek, wielkopiątkową liturgię Męki Pańskiej oraz najbardziej uroczystą i najpiękniejszą ze wszystkich liturgii Kościoła – Wigilię Paschalną sprawowaną po zapadnięciu zmroku w Wielką Noc. Triduum Paschalne kończy się wieczorem w Niedzielę Zmartwychwstania.
WIELKI CZWARTEK – MSZA ŚWIĘTA WIECZERZY PAŃSKIEJo godz.18.00. Dziękujemy Bogu za sakramenty Eucharystii i kapłaństwa. Na zakończenie liturgii przeniesiemy Najświętszy Sakrament do Ołtarza Wystawienia. Adoracja do godz. 21.00. Pamiętajmy, że w kościele w czasie adoracji może znajdować się jednocześnie maksymalnie 30 osób.
W WIELKI PIĄTEK Kościół nie sprawuje Mszy Świętej. Zaprasza wszystkich do udziału w liturgii Męki Pańskiej, której szczytowym momentem jest adoracja Krzyża Świętego. LITURGIA MĘKI i ŚMIERCI PAŃSKIEJo godz. 18.00. Podczas Adoracji Krzyża tylko celebrans dokona oddania czci Krzyżowi przez pocałunek. Pozostali adorują Krzyż przez podejście i przyklęknięcie lub skłon, z zachowaniem odpowiedniej odległości między uczestnikami. Możemy też pozostać w ławkach i stamtąd oddać cześć Krzyżowi. Pamiętając o osobach łączących się dzięki transmisji z domów, celebrans na zakończenie adoracji podniesie Krzyż i będzie trzymać przez pewien czas w milczeniu, aby wierni mogli oddać duchowo cześć Krzyżowi. Jak co roku ofiary składane przy adoracji Krzyża przeznaczone są dla chrześcijan w Ziemi Świętej i krajach Bliskiego wschodu.
Na zakończenie liturgii przeniesienie Najświętszego Sakramentu do symbolicznego Grobu Pańskiego Adoracja Pana Jezusa w Grobie do godz. 22.00. Pamiętajmy, że w czasie adoracji w kościele może znajdować się jednocześnie maksymalnie 30 osób. W Wielki Piątek rozpoczynamy Nowennę przygotowującą nas do Niedzieli Miłosierdzia Bożego.
O godz. 20.00 zapraszamy na śpiew wszystkich trzech części Gorzkich Żali.
W Wielki Piątek wstrzemięźliwość od spożywania pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, a post ścisły, obowiązuje od 18. do 60. roku życia. Post ścisły to wstrzymanie się od potraw mięsnych i tylko trzy posiłki w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta.
Tego dnia przypada rocznica śmierci św. Jana Pawła II. Pamiętajmy, że papież i jego nauczanie to dar, którego nam, Polakom, nie wolno zmarnować. Chwila adoracji może być także dziękczynieniem za dar JPII.
Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. W tym dniu Kościół powstrzymuje się od celebrowania Eucharystii. Adoracja Pana Jezusa w grobie od godz. 9.00 do 13.00 i od 16.00 do rozpoczęcia Wigilii Paschalnej.
Począwszy od godz. 9.00 będziemy święcić pokarmy na stół wielkanocny. Co godzinę od 9.00 do 13.00 i od 16.00 do 18.00. Z racji na obostrzenia sanitarne święcenie pokarmów będzie na zewnątrz kościoła. Koszyczki prosimy trzymać w ręku, oczywiście być w maseczkach i zachować odstęp od siebie ok. 1,5 m. Kapłan odmówi modlitwę błogosławieństwa i dokona symbolicznego pokropienia wodą święconą. Będzie również przygotowana woda święcona do pobrania. Prosimy, by czekając na jej pobranie zachować odpowiedni dystans. Po obrzędzie poświęcenia pokarmów zachęcamy do choć krótkiej adoracji Pana Jezusa w Grobie. Obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Pamiętajmy o limicie osób w świątyni – 30. Warto i w tym dniu zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych
Procesja rezurekcyjna w poranek wielkanocny o godz. 6.00. Rozpoczniemy symboliczną procesją rezurekcyjną. Zgodnie z wytycznymi Biskupa Płockiego może w niej brać udział tylko asysta procesyjna, służba liturgiczna i kapłani. Wszyscy pozostali uczestnicy liturgii pozostają na swoich miejscach – w kościele lub poza świątynią. Kościół obejdziemy tylko 1 raz. Choć w taki sposób uroczyście i radośnie ogłosimy światu, że Pan zmartwychwstał i jest z nami. Asystę procesyjną proszę o przygotowanie procesji. Msze św. w Wielkanoc o godz. 8.00; 9.30. 11.00 i 17.00. W PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY również wg porządku niedzielnego. Bardzo prosimy o zachowanie limitu osób w kościele, pozostali niech pozostaną na zewnątrz.
W Wielkim Tygodniu spowiadamy codziennie od godz. 16.00. Zanim wejdziemy do świątyni, prosimy się zorientować ile już osób jest w kościele. Pamiętajmy, że w kościele może przebywać tylko 30 osób. Pamiętajmy, że obowiązek spowiedzi i komunii św. wielkanocnej mamy spełnić w okresie wielkanocnym. A on trwa do Niedzieli Trójcy Świętej, czyli w tym roku do 30 maja. W Triduum Pachalne spowiadamy na godzinę przed rozpoczęciem nabożeństwa oraz po nabożeństwie w czasie przeznaczonym do indywidualnej adoracji.
Zachęcamy do adoracji przy Grobie Pańskim wg następującego porządku:
Od godz. 9.00 – 11.00 mieszkańców wiosek: Morgi Mokrzyce Włościańskie, Chlebiotki i Dębowa Łąka
Od godz. 11.00 – 13.00 mieszkańców wioski Mogowo
Od godz. 16.00 – 18.00 mieszkańców Nowych Pieścirogów
Od godz. 18.00 – 20.00 mieszkańców Starych Pieścirogów
Nikt nie zgłosił osób starszych lub chorych na odwiedziny z posługą sakramentalną. Rozumiemy obawy, zachęcamy do Komunii Duchowej. Osoby starsze i chore zachęcamy do skorzystania ze spowiedzi wielkanocnej już po świętach, gdy minie zagrożenia zarażenia koronawirusem. Oczywiście, jesteśmy też do dyspozycji i w tym czasie.
Przez cały marzec po każdej Mszy Świętej odmawiamy modlitwę do św. Józefa, opiekuna Świętej Rodziny, w której polecamy mu sprawy swoich rodzin.
Wszystkie liturgie będziemy transmitować w Internecie na kanale youtube. We wtorek ma dotrzeć specjalny konwerter, który poprawi słyszalność.