Wprowadzenie relikwii św. Faustyny, bł. ks. Michał Sopoćki i św. Jana Pawła II
Trzy relikwiarze skrywające doczesne szczątki wyjątkowych świętych, których połączyła idea Bożego Miłosierdzia, z radością powitano w nasielskiej parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Z wiarą i wzruszeniem witano w kościele Miłosierdzia Bożego relikwie św. s. Faustyny, bł. ks. Michała Sopoćki oraz św. Jana Pawła II.
Reprezentujące wspólnotę parafialną grupy dzieci, młodzieży i dorosłych zapewniały, że wspólnie będą pielęgnować nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego i otoczą modlitwą relikwie, na które tak czekali.
- Patrząc na dzisiejszą rzeczywistość w Polsce i na świecie, coraz bardziej uświadamiamy sobie, że bez Bożej pomocy nie damy rady. Bez wsparcia potężnych orędowników w niebie przegramy walkę o wiarę, o wartości chrześcijańskie, a w konsekwencji możemy przegrać naszą wieczność. Witając was w naszej świątyni, potężni, przez Boga wybrani orędownicy Bożego Miłosierdzia, powierzam wam całą wspólnotę parafialną. Wypraszajcie nam nade wszystko otwartość na Boże Miłosierdzie i dopomóżcie być Jego świadkami w dzisiejszym świecie – mówił ks. Sławomir Wiśniewski, proboszcz parafii.
Relikwiarze poświęcił bp Mirosław Milewski, który wspierał działania nasielskich parafian zmierzające do sprowadzenia relikwii. Biskup pomocniczy przewodniczył także uroczystej Eucharystii, którą w niedzielę Gaudete sprawował w intencji wspólnoty.
- Postanowiliście, że chcecie posiadać u siebie fizyczne cząstki należące do trojga świadków Bożego miłosierdzia: św. s. Faustyny Kowalskiej, nazywanej Apostołką Bożego Miłosierdzia, jej spowiednika bł. ks. Michała Sopoćko, który przez kilkadziesiąt lat starał się o to, aby dzieło to nie zostało schowane "pod korcem", i wreszcie św. Jana Pawła II, który im uwierzył i spowodował, że na całym świecie słynny stał się obraz "Jezu, ufam Tobie", a który wy macie u siebie w głównym ołtarzu. Za życia osiągnęli świętość i są godni naśladowania. Trzeba się przy nich jak najczęściej modlić, prosić o wstawiennictwo i pomoc w dążeniu do osobistej świętości – mówił w homilii bp Milewski.
Przypomniał on również parafianom, co łączy te trzy postacie i jaką rolę każde z nich odegrało w głoszeniu Bożego Miłosierdzia. - W życiu codziennym, tak jak oni, wybierajcie zawsze miłosiernego Boga a nie iluzję tego świata. (…) Niech święci i błogosławieni, których u siebie macie, służą wam duchową pomocą i wspierają w trudnościach dnia codziennego.
To wymowna i potrzebna uroczystość, szczególnie teraz, kiedy tak dużo jest smutku, pesymizmu i braku nadziei - bo właśnie życie tej trójki pokazało nam, że jest nadzieja, że jest światło, które nigdy nie gaśnie – podkreślał biskup pomocniczy.
W nasielskich relikwiarzach umieszczono relikwie pierwszego stopnia: fragmenty kości św. Faustyny i bł. ks. Michała oraz włosy papieża Polaka. Pierwsze do parafii trafiły relikwie bł. ks. Michała Sopocki, które w lipcu przywieziono z białostockiego sanktuarium. W sierpniu ks. Waldemar Turek przekazał wspólnocie relikwie św. Jana Pawła II, które podarował postulator jego procesu kanonizacyjnego, ks. Sławomir Oder, a we wrześniu parafianie przywieźli z Łagiewnik relikwie św. s. Faustyny.
Ilona Krawczyk - Krajczyńska