Z galerii zdięć

niedziela.pl

Wiadomości z portalu niedziela.pl niedziela.pl

Odwiedza nas 29 gości oraz 0 użytkowników.

Uwaga
  • Lack of access rights - File '/images/WielkiPost/m19.jpg'
  • Lack of access rights - File '/images/WielkiPost/m19.jpg'
Błąd
  • Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów WielkiPost/czerwinsk19 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego

Misterium Męki Pańskiej w Czerwińsku

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów WielkiPost/czerwinsk19 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Czerwińskie Misterium Męki Pańskiej należy do najsłynniejszych polskich misteriów pasyjnych. Tekst tego dramatu napisał salezjanin - ks. dr Franciszek Harazim (1885-1941). Muzyka do spektaklu jest dziełem innego salezjanina - wybitnego kompozytora - ks. dr Antoniego Hlonda (1884-1963), zasłużonego przede wszystkim na polu muzyki kościelnej, podpisującego swoje dzieła pseudonimem "Antoni Chlondowski".

Po raz pierwszy misterium "Męki Pańskiej" Harazima - Chlondowskiego zostało wystawione 8 marca 1931 r. w Krakowie, a po II wojnie światowej przywędrowało do Czerwińska.

W klasztorze czerwińskim Misterium wystawiono pierwszy raz w 1949 r. Od tego momentu Czerwińska Męka wpisała się w tradycję Mazowsza. To wartościowe wydarzenie teatralne ściągało publiczność z całej Polski, było jednym z ważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie.

Przez długie lata wykonawcami Misterium byli nowicjusze salezjańscy. Po likwidacji nowicjatu Towarzystwa Salezjańskiego w Czerwińsku nad Wisłą tradycja Misterium wygasła.

W 2014 roku powrócono do tradycji Czerwińskiego Misterium. Aktualnie organizacją Misterium zajmuje się Salezjański Ośrodek Młodzieżowo-Powołaniowy Emaus, a w spektaklu biorą udział profesjonalni aktorzy i młodzież ze środowisk salezjańskich.

W tym roku pięcioaktowe misterium zostało opowiedziane z perspektywy Żydowskiej Paschy i Liturgii Wielkiej Soboty. W teatralnej interpetacji tekstu akcent został położony na Paschę – czyli przejście Chrystusa z niewoli do wolności, z mroku do światła, od krzyża do zmartwychwstania.

23 marca w misterium wzięła udział 40-osoba grupa naszych parafian. Pielgrzymi do Sanktuarium Matki Bożej pocieszenia w Czerwińsku najpierw zwiedzili wystawę misyjną, oprowadzani przez świeckiego misjonarza, zwiedzili także wystawę poświęconą słudze Bożemu, kardynałowi Augustynowi Hlondowi, Prymasowi Polski  w latach 1926–1948, salezjaninowi.

Kolejnym punktem programu był udział w Misterium.

Zwieńczeniem pielgrzymki i najważniejszym punktem był udział naszej grupy w Mszy św. w sanktuarium czerwińskim, po którym bardzo interesujący sposób jeden z księży salezjanów przybliżył nam historię tego miejsca.

{gallery}WielkiPost/czerwinsk19{/gallery}

Porządek nabożeństw

MSZE ŚWIĘTE w NIEDZIELE  I  ŚWIĘTA

8:oo  1
1:oo   17:oo

DNI  POWSZEDNIE

w okresie letnim - 18:oo

Święta Katarzyna