Smardzewo: IX Diecezjalna Pielgrzymka Kół Żywego Różańca
Po raz dziewiąty do Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Smardzewie (w diecezji płockiej) pielgrzymowali członkowie parafialnych Kół Żywego Różańca. Jej hasłem był „Różaniec siłą misji”, a duchowym symbolem – relikwie bł. Pauliny Jaricot. Bp Szymon Stułkowski podkreślił, że Koła Różańcowe, to „wielka armia”, największa zorganizowana grupa w Kościele w Polsce. Jednocześnie zaznaczył, że różaniec to „trudna modlitwa myślna”.
Uczestnicy pielgrzymki tradycyjnie rozpoczęli ją zawiązaniem wspólnoty, które poprowadził i opowiedział o sanktuarium proboszcz z Dziektarzewa ks. Rafał Michalak. Potem konferencję o „Modlitwie różańcowej i misji rozkrzewienia wiary” wygłosił ks. dr Jarosław Tomaszewski, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła.
Gość z Warszawy przywiózł ze sobą relikwie bł. Pauliny Jaricot (1799-1862), założycielki Związku Lyońskiego, który stanowił podstawy dzisiejszych Papieskich Dzieł Misyjnych. Podczas pielgrzymki wierni przyjęli błogosławieństwo tymi relikwiami.
Mszy św. koncelebrowanej (z udziałem około 40 księży) przewodniczył biskup płocki Szymon Stułkowski: - Jesteśmy wielką armią, największą zorganizowaną grupą w Kościele w Polsce, modlącą się na różańcu. Bardzo wam dziękuję za ten apostolat – zwrócił się do pielgrzymów bp Stułkowski.
Przypomniał, że różaniec wymyśliła bł. Paulina Jaricot. Chciała, żeby to była modlitwa za misje, za misjonarzy, za powołania misyjne. W odmawianie różańca włącza się jakby cały człowiek: przesuwa paciorki, czyli modlą się jego ręce, mówi słowa, czyli modlą się jego usta, a także myśli, czyli modli się jego głowa.
- Modląc się na różańcu mamy otwierać usta, żeby mówić o Panu Bogu. Wy to czynicie, bo przekazaliście wiarę swoim dzieciom, swoim wnukom. Niech wasze usta będą pełne Boga. Zmysł mowy jest po to żebyśmy Go chwalili. Opowiadajcie innym o tym, co przeżyliście z Panem Bogiem – zwrócił się duchowny do kobiet i mężczyzn z Kół Żywego Różańca.
W programie spotkania w Smardzewie nie zabrakło modlitwy różańcowej. Tajemnice radosne poprowadzili ks. Jarosław Tomaszewski, siostry Misjonarki Krwi Chrystusa i wolontariuszka świecka, która pracowała misyjnie w wielu krajach. Misyjny charakter tej modlitwy oddało odmawianie różańca w obcych językach: gruzińskim, rumuńskim, hiszpańskim.
W pielgrzymce wzięło udział około 1600 osób świeckich, a towarzyszyło im 60 księży.
W pielgrzymce wzięli udział nasi parafianie (pięć osób) wraz z księdzem Arturem.