Z galerii zdięć

niedziela.pl

Wiadomości z portalu niedziela.pl niedziela.pl

Odwiedza nas 9 gości oraz 0 użytkowników.

Uwaga
  • Lack of access rights - File '/images/lpr2.jpg'
  • Lack of access rights - File '/images/lpr2.jpg'
Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego

NIEDZIELA PALMOWA - MĘKI PAŃSKIEJ 5.04.20 r.

  1. Dziś NIEDZIELA MĘKI PAŃSKIEJ, zwana NIEDZIELĄ  PALMOWĄ, wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Tak jak Pan Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi dziś do każdego z nas. Oby nie okazało się jednak, że stoimy w tłumie, który woła: „Hosanna”, a za chwilę będzie wołał: „Na krzyż z Nim!”. Podczas Mszy Świętych błogosławimy palemki przypominające gałązki słane pod stopy Chrystusa wjeżdżającego do świętego Miasta.
  2. Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Przyciszmy, a może wyłączmy telewizory, odbiorniki radiowe, wszelkie odtwarzacze i inne media.
  3. Triduum Paschalne – Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota są to już dni świąteczne, gdyż wspominamy i celebrujemy najważniejsze wydarzenia naszego odkupienia. Zgodnie z zarządzeniem Biskupa Płockiego przeżywać będziemy te dni bez udziału wiernych. Zachęcamy do uczestniczenia za pośrednictwem mediów. Także parafialnych. Będą transmisje z całego Triduum na kanale Youtube. Linki będziemy udostępniali na bieżąco.
  4. Przez nieobecność na liturgiach Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wigilii Paschalnej nie popełnia się grzechu.
  5. WIELKI CZWARTEK – MSZA ŚWIĘTA WIECZERZY PAŃSKIEJ o godz.18.00. Dziękujemy Bogu za sakramenty Eucharystii i kapłaństwa. Nie będzie Ołtarza Wystawienia. Na końcu liturgii Najświętszy Sakrament pozostaje w tabernakulum, a ostatnim obrzędem jest odmówienie Modlitwy po Komunii. Adoracja indywidualna może odbywać się tylko do godz. 20.00. Pamiętajmy, że w kościele w czasie adoracji może znajdować się jednocześnie maksymalnie 5 osób.
  6. W WIELKI PIĄTEK Kościół nie sprawuje Mszy Świętej. Zaprasza wszystkich do udziału w liturgii Męki Pańskiej, której szczytowym momentem jest adoracja Krzyża Świętego. LITURGIA MĘKI i ŚMIERCI PAŃSKIEJ o godz. 18.00. Na zakończenie liturgii przeniesienie Najświętszego Sakramentu do symbolicznego Grobu Pańskiego bez procesji. Adoracja indywidualna wiernych może trwać do godz. 21.00. Pamiętajmy, że w czasie adoracji w kościele może znajdować się jednocześnie maksymalnie 5 osób.
  7. Na godz. 20.00 zapraszamy na śpiew wszystkich trzech części Gorzkich Żali.
  8. W Wielki Piątek zaczynamy Nowennę przygotowującą nas do Niedzieli Miłosierdzia Bożego.
  9. W Wielki Piątek wstrzemięźliwość od spożywania pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, a post ścisły, obowiązuje od 18. do 60. roku życia. Post ścisły to wstrzymanie się od potraw mięsnych i tylko trzy posiłki w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta.
  10. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Obowiązuje cisza
    i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Nie będzie święcenia pokarmów. Biskupi zalecają modlitwę rodzinną w przed śniadaniem wielkanocnym. Tekst tej modlitwy jest dostępny w mediach społecznościowych, na stronie internetowej diecezji płockiej oraz na stronie internetowej naszych parafii. Można też będzie pobrać tekst tej modlitwy w kościele. Indywidualna adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim od rana do rozpoczęcia Wigilii Paschalnej. Po Wigilii nie będzie już wznowiona. Pamiętajmy, że w kościele podczas adoracji może znajdować się maksymalnie 5 osób.
  11. Zachęcamy do adoracji przy Grobie Pańskim wg następującego porządku:
  • Od godz. 10.00 – 12.00 mieszkańców Starych Pieścirogów
  • Od godz. 12.00 – 14.00  mieszkańców Mokrzyc Włościańskich, Chlebiotek i Dębowej Łąki 
  • Od godz. 14.00 – 16.00  mieszkańców woski Morgi
  • Od godz. 16.00 – 18.00  mieszkańców wioski Mogowo
  • Od godz. 16.00 – 20.00  mieszkańców Nowych Pieścirogów

Pamiętajmy, by adoracja nie trwała zbyt długo, zostawmy czas dla innych, którzy będą chcieli tego dni również przyjść na osobistą adorację przy Grobie Pańskim.

12. W WIELKĄ SOBOTĘ, już po zachodzie słońca, o godz. 20.00 rozpoczniemy najważniejszą liturgię roku kościelnego – liturgię WIGILII PASCHALNEJ. Będziemy celebrować noc Paschy Pana – noc Jego przejścia ze śmierci do życia. Jego zwycięstwa nad śmiercią, grzechem i szatanem oraz Jego zmartwychwstanie. Liturgię rozpoczniemy od zapalenia Paschału, będziemy wysłuchamy Orędzia Paschalnego, będziemy słuchać słowa Bożego, zaśpiewamy radosne Alleluja, odnowimy przyrzeczenia chrzcielne, za co możemy uzyskać odpust zupełny oraz będziemy uczestniczyć w pierwszej mszy św. Zmartwychwstania Pańskiego.
13. W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO nie będzie Procesji Rezurekcyjnej i mszy św. o godz. 6.00.
14.
Msze św. w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego tak jak w każdą niedzielę: o godz. 8.00, 11.00 i 17.00. W PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY również wg porządku niedzielnego. Przypominamy, że Biskup Płocki wyraził zgodę, by każdy z księży mógł odprawić tego dnia 4 msze św. Gdyby więc ktoś chciał uczestniczyć w Wielkanoc w eucharystii można zgłosić taką chęć, intencję – np. w gronie rodziny lub 5-ciorga osób i umówimy się na konkretną godzinę.
15. W Wielkim Tygodniu spowiadamy codziennie od godz. 16.00. Pamiętajmy, że w kościele może przebywać tylko 5 osób. Zanim więc wejdziemy do świątyni, prosimy się zorientować ile już osób jest w kościele. Pamiętajmy, że obowiązek spowiedzi i komunii św. wielkanocnej mamy spełnić w okresie wielkanocnym. A on trwa do Niedzieli Trójcy Świętej, czyli w tym roku do 7 czerwca. Zachęcamy do odmówienia doskonałego aktu żalu i do Komunii św. duchowej (jak to uczynić możemy przeczytać na stronie internetowej parafii). Można również umówić się na spowiedź na konkretną godzinę.
16.
Zachęcamy do codziennej modlitwy różańcowej o godz. 20.30 w intencji chorych i opiekujących się nimi oraz służb medycznych, w duchowej łączności z Biskupami i kapłanami kończąc go antyfoną maryjną „Pod Twoją obronę” w intencjach Ojca Świętego.
17. Osoby starsze i chore zachęcamy do skorzystania ze spowiedzi wielkanocnej już po świętach, gdy minie zagrożenia zarażenia koronawirusem. Oczywiście, jesteśmy też do dyspozycji i w tym czasie.
18. Sprawy kancelaryjne zgłaszamy najpierw telefonicznie.
19. Za tydzień ukaże się świąteczny – podwójny (na niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego i na niedzielę Bożego Miłosierdzia) nr  „Gościa Niedzielnego”, niestety bez dodatków diecezjalnych.
20. Kościół w Polsce utrzymuje się przede wszystkim z ofiar wiernych. Restrykcje towarzyszące pandemii, spowodowały, że gwałtownie spadła frekwencja w kościołach, a w ślad za tym ofiary, które są podstawowym źródłem utrzymania wszystkich struktur kościelnych. Aby parafie mogły nadal funkcjonować i służyć zarówno nam jak i osobom najbardziej poszkodowanym, każdy wierny powinien przekazywać ofiary bezpośrednio na jej konto. Jest to sprawa pilna, tym bardziej wobec kolejnych restrykcji – ograniczenie udziału we Mszy św. do 5 osób. Wielu z nas już dokonywało wcześniej wpłat na konto parafialne. Zwracam się z prośbą, by zamiast wkładać ofiarę do koperty – i tak nie ma możliwości jej złożyć na tacę – można dokonać przelewu na konto parafialne.

Porządek nabożeństw

MSZE ŚWIĘTE w NIEDZIELE  I  ŚWIĘTA

8:oo  1
1:oo   17:oo

DNI  POWSZEDNIE

w okresie letnim - 18:oo

Święta Katarzyna