Z galerii zdięć

niedziela.pl

Wiadomości z portalu niedziela.pl niedziela.pl

Odwiedza nas 4 gości oraz 0 użytkowników.

Uwaga
  • Lack of access rights - File '/images/lpr2.jpg'
  • Lack of access rights - File '/images/lpr2.jpg'
Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego

IV niedziela Wielkiego Postu 22.03.20 r.

  1. Dzisiejsza – już czwarta niedziela Wielkiego Postu – różni się nieco od pozostałych. W tradycji Kościoła nazywamy ją niedzielą Laetare, czyli niedzielą radości. Widzimy to nawet w zmianie postnego fioletu na różowy kolor szat liturgicznych. W połowie Wielkiego Postu Kościół wzywa wiernych do radości, aby wszyscy podejmujący trud przemiany serca wytrwali w tym niełatwym codziennym wysiłku. Nam zapewne trudno dziś się radować. Wszelką radość bardzo mocno zmniejsza koronawirus. 
  2. W związku z trwającą pandemią przypominamy zasady duszpasterskie obowiązujące w naszej parafii
  • Kościół parafialny będzie otwarty każdego dnia dla indywidualnej modlitwy wiernych.
  • Pamiętajmy o możliwości skorzystania z dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych jak na razie do dn. 29 marca br.. Prosimy osoby starsze, chore, zainfekowane, a także dzieci, młodzież oraz wszystkich, którzy się boją zarażenia, aby pozostali w domach, jednocząc się w modlitwie za pomocą mediów. W kościele może znajdować się podczas Mszy Świętej nie więcej niż 50 osób. Jeśli przyjdziemy, zachowujmy przynajmniej 1 metr odległości między sobą.
  • pamiętajmy o możliwości przyjmowania Komunii duchowej, wzbudzając w sobie taką intencję podczas udziału w transmisjach Mszy Świętych.
  • przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii Świętej na rękę, do czego teraz zachęcamy. Jeśli ktoś będzie chciał przyjąć tak jak dotąd, czyli bezpośredni do ust, będziemy także jej tak udzielali. Przyjmując komunię św. na rękę powinniśmy postępować wg następujących zasad: dłońmi uczynimy dla Jezusa tron. Kapłan kładzie Pana Jezusa na lewą rękę, prawą ręką wkładamy komunikant do ust. Spożywamy Najświętszy Sakrament przy ołtarzu w obecności kapłana. Nie wolno odchodzić trzymając Pana Jezusa eucharystycznego w rękach.
  • znak pokoju przekazujemy przez skinienie głowy, bez podawania rąk
  • cześć Krzyżowi oddajemy przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego,
  • Niekoniecznie też musimy być na mszy św. w tygodniu. Księża odprawią msze św. zgodnie z intencją zamawiającego. Jeśli chcemy zrezygnować lub przełożyć intencję mszy św. na inny czas, prosimy o kontakt w zakrystii lub telefoniczny.
  • codziennie możemy korzystać z sakramentu pokuty. Pół godziny przed rozpoczęciem mszy św.  „Prosimy o nieodkładanie spowiedzi na ostanie dni Wielkiego Postu. Nie będzie osobnego dnia spowiedzi w parafii, aby poprzez duże zgromadzenie wiernych nie zwiększać ryzyka zarażenia.
  • sprawy kancelaryjne zgłaszamy najpierw telefonicznie.
  • kapłani i osoby życia konsekrowanego będą codziennie o godz. 20.30 odmawiali różaniec w intencji chorych i opiekujących się nimi oraz służb medycznych, kończąc go antyfoną maryjną „Pod Twoją obronę” w intencjach Ojca Świętego. Jednoczmy się w tej godzinie w swoich domach we wspólnej modlitwie.

3. Nie będzie Drogi Krzyżowej w plenerze. W najbliższy piątek zapraszamy do świątyni.  DROGA  KRZYŻOWA – o godz. 16.30, a po niej msza św. wieczorna.
4. GORZKIE ŻALE – w  niedzielę o godz. 16.30 z kazaniem pasyjnym, po nich msza św. bez homilii. Za udział w każdym z tych nabożeństw możemy uzyskać odpust zupełny, przy spełnieniu zwykłych warunków. Ofiary zbierane w piątki Wielkiego Postu przeznaczamy na kwiaty do Grobu Pańskiego.
5. Zachęcamy do uczestnictwa w liturgii za pośrednictwem mediów. Jest możliwość uczestniczenia we mszy św. za pośrednictwem I programu Polskiego Radia oraz Katolickiego Radia Płock. Dokładne informacje w gablocie i na stornie internetowej parafii.
6.  Od tego tygodnia na antenach Polskiego Radia transmitowane będą dodatkowe nabożeństwa: Droga Krzyżowa, msze święte oraz rekolekcje wielkopostne. Zarząd Polskiego Radia zdecydował, że Program 1 Polskiego Radia od piątku 20 marca o godz. 18.30 będzie emitować Drogę Krzyżową. Radiowa Jedynka, poza Mszą świętą niedzielną o godz. 9.00, wprowadziła także dodatkową transmisję nabożeństwa o godz. 19.00.
7.  Ponieważ nie było i nie będzie rekolekcji wielkopostnych, zachęcamy do skorzystania z rekolekcji za pośrednictwem Radia lub Internetu. Jest sporo ciekawych propozycji. By nie szukać za długo, na naszej stronie parafialnej będziemy zamieszczać codziennie konferencję dla dorosłych prowadzoną przez różnych duszpasterzy. Zachęcamy do wysłuchania konferencji i do pogłębionej refleksji.  
8.  We wtorek, 24 marca, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Wybór daty nawiązuje do dnia, w którym Niemcy w 1944 roku w Markowej zamordowali rodzinę Ulmów: Józefa i Wiktorię oraz ich dzieci, wraz z ukrywającymi się u nich Żydami. Dzień ten ustanowiono w 2018 roku, aby upamiętnić Polaków – bohaterów, którzy w akcie heroicznej odwagi, męstwa, współczucia i solidarności, wierni najwyższym wartościom etycznym i nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia ratowali swoich żydowskich bliźnich od zagłady.
9.  W środę, 25 marca Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. W tę uroczystość celebrujemy początek naszego odkupienia. Syn Boży wcielił się w łono Najświętszej Maryi Panny, aby wyzwolić nas spod panowania grzechu i zła. Msze Święte tego dnia w naszym kościele sprawujemy o godz. 17.00.
10.  Uroczystość Zwiastowania Pańskiego jest zarazem Dniem Świętości Życia i Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. W tym dniu osoby, które pragną podjąć się zadania modlitwy w intencji zagrożonego życia dziecka poczętego, rozpoczną swoją dziewięciomiesięczną nowennę. Nie odbędą się w tym roku publiczne formy celebrowania tych dni, ale istnieje duchowy wymiar tego świętowania, w który może się włączyć każdy z nas nawet w domu. W kruchcie na stoliku są deklaracje. Można je pobrać, wypełnić i w środę przynieść do kościoła na mszę św. Jeśli ktoś nie będzie mógł przyjść do świątyni, niech wypowie słowa przyrzeczenia w domu i podejmie codzienną modlitwę. Szczegóły na stronie internetowej parafii. 
11.  Pamiętajmy tego dnia o modlitwie nie tylko za poczęte dzieci, ale również za ich matki i ojców. Prośmy, aby życie było szanowane od poczęcia aż do naturalnej śmierci, by osoby starsze czy nieuleczalnie chore mogły godnie przeżywać swoje ostatnie dni na tej ziemi, nie lękając się o to, że zostaną nagle tego życia pozbawione. Prośmy też za tych, którzy nie doświadczają bliskości drogich im osób i ulegają pokusie skracania własnego życia, a także za tych, którzy w imię źle pojętej solidarności ułatwiają innym podjęcie i realizację tak dramatycznej decyzji, jaką jest zakończenie własnego życia.
12.  W czwartek, 26 marca, przypada w Kościele polskim Dzień modlitw za więźniów z okazji wspomnienia Świętego Dobrego Łotra. Jego kult rozpowszechnili franciszkanie, którzy przedstawiali go jako patrona skazanych na śmierć. Patronuje on również więźniom, kapelanom więziennym, przewoźnikom, proszącym o dobrą śmierć, pokutującym i nawróconym grzesznikom, a także skruszonym złodziejom. Wszyscy życiowo pogubieni zwracają się do niego o pomoc i wstawiennictwo, ponieważ jest on wzorem osoby doskonale żałującej za grzechy.
13. Caritas Polska rozprowadza baranki z białej czekolady do wielkanocnego koszyczka w cenie 5 zł. Ma nam on przypominać o ofierze Jezusa Chrystusa – który jako Baranek bez skazy ofiarował się za nas na drzewie krzyża. Zebrane fundusze przeznaczone na działalność charytatywną Caritas.
13. Koło Gospodyń Wiejskich przygotowało palemki na Niedzielę Palmową i dekoracje świąteczną na stół wielkanocny.
14. Redakcja Gościa Niedzielnego wstrzymała kolportaż od dzisiejszej niedzieli. Pragniemy również zachęcić do skorzystania z darmowego, elektronicznego wydania „Gościa Niedzielnego” nr 12/2020. Szczegóły na e.gosc.pl w zakładce Instrukcja. Kompletne wydanie 12. numeru „Gościa” – z dodatkami diecezjalnymi – będzie też dostępne w formacie PDF – do ściągnięcia i wydrukowania w domu – na stronie gosc.pl. To przede wszystkim dla starszych ludzi.

Porządek nabożeństw

MSZE ŚWIĘTE w NIEDZIELE  I  ŚWIĘTA

8:oo  1
1:oo   17:oo

DNI  POWSZEDNIE

w okresie letnim - 18:oo

Święta Katarzyna