Z galerii zdięć

niedziela.pl

Wiadomości z portalu niedziela.pl niedziela.pl

Odwiedza nas 15 gości oraz 0 użytkowników.

Uwaga
  • Lack of access rights - File '/images/rd18.jpg'
  • Lack of access rights - File '/images/rd18.jpg'
Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego

Niedziela Męki Pańskiej - Palmowa 14.04.19 r.

  1. Dziś NIEDZIELA MĘKI PAŃSKIEJ, zwana NIEDZIELĄ  PALMOWĄ, przypominająca mesjański wjazd Chrystusa do Jerozolimy i rozpoczynająca Wieki Tydzień. Przesłanie dzisiejszej niedzieli, można streścić w dwóch słowach: hosanna i ukrzyżuj Go! Ukazują one postawę ludzi wobec Chrystusa. Najpierw oddają Mu hołd, a potem pragną Jego śmierci. Podczas Mszy Świętych święcimy palemki przypominające gałązki słane pod stopy Chrystusa wjeżdżającego do świętego Miasta. Przed mszą św. o godz. 11.00 procesja z palmami. Tradycyjnie dzisiejsza niedziela obchodzona jest jako Światowy Dzień Młodzieży.
  2. Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Przyciszmy, a może wyłączmy telewizory, odbiorniki radiowe, wszelkie odtwarzacze i inne media.
  3. Triduum Paschalne – Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota są to już dni świąteczne, gdyż wspominamy i celebrujemy najważniejsze wydarzenia naszego odkupienia. Dlatego też, mimo iż są to dla wielu z nas jeszcze dni robocze, postarajmy się nie opuszczać tych nabożeństw.
  4. WIELKI CZWARTEK – MSZA ŚWIĘTA WIECZERZY PAŃSKIEJ o godz.18.00. Dziękujemy Bogu za sakramenty Eucharystii i kapłaństwa. Po Mszy Świętej – przeniesienie Najświętszego Sakramentu Ołtarza Wystawienia i adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 22.00. Za odśpiewanie hymnu „Przed tak wielkim Sakramentem” można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Po nabożeństwie prosimy KŻR Starych Pieścirogów i Morg o modlitwę różańcową. W Liturgię Wielkiego Czwartku będzie włączony obrzęd umycia nóg 12 Apostołom. Panów, którzy wcielą się w rolę „apostołów” zapraszam na próbę w Wielką Środę p mszy św. ok. godz. 18.40
  5. W WIELKI PIĄTEK Kościół nie sprawuje Mszy Świętej. Zaprasza wszystkich do udziału w liturgii Męki Pańskiej, której szczytowym momentem jest adoracja Krzyża Świętego. LITURGIA MĘKI i ŚMIERCI PAŃSKIEJ o godz. 18.00. Na zakończenie przeniesienie Ciała Pana Jezusa do Grobu. Ofiary składane podczas adoracji krzyża przeznaczone są różnego rodzaju dzieła duszpasterskie, edukacyjne i medyczne w Ziemi Świętej i na Bliskim Wschodzie. Po liturgii prosimy KŻR z Pieścirogów Nowych i Mogowa o modlitwę różańcową. O godz. 21.00 zapraszamy na śpiew wszystkich trzech części Gorzkich Żali. Adoracja przy Grobie Pańskim do godz. 22.00. W Wielki Piątek zaczynamy Nowennę przygotowującą nas do Niedzieli Miłosierdzia Bożego.
  6. W Wielki Piątek wstrzemięźliwość od spożywania pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, a post ścisły, obowiązuje od 18. do 60. roku życia. Post ścisły to wstrzymanie się od potraw mięsnych i tylko trzy posiłki w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta.
  7. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy święcić pokarmy. Warto i w tym dniu zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
  8. Poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny w Wielką Sobotę o godz. 8.00,  10.00, 12.00 i 16.00.
  9. Jak co roku prosimy o adorację przy Grobie Pańskim wg następującego porządku:
  • Od godz. 11.00 – dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej – przewodniczy Oaza Dzieci Bożych wraz z opiekunkami i p. katechetki
  • Od godz. 12.00 – Koło Przyjaciół Radia Maryja i Rycerstwo Niepokalanej
  • Od godz. 13.00 – mieszkańców Mokrzyc Włościańskich, Chlebiotek i Dębowej Łąki 
  • Od godz. 14.00 – mieszkańców woski Morgi
  • Od godz. 15.00 – mieszkańców wioski Mogowo
  • Od godz. 16.00 – mieszkańców Starych Pieścirogów
  • Od godz. 17.00 – mieszkańców Nowych Pieścirogów

Prosimy by modlitwie przewodniczyły KŻR, a gdzie ich nie ma – mieszkańcy konkretnych wiosek

10. Zgodnie z najdawniejszym zwyczajem w WIELKĄ SOBOTĘ, już po zachodzie słońca, o godz. 20.00 rozpoczniemy najważniejszą liturgię roku kościelnego – liturgię WIGILII PASCHALNEJ. Będziemy celebrować noc Paschy Pana – noc Jego przejścia ze śmierci do życia. Jego zwycięstwa nad śmiercią, grzechem i szatanem oraz Jego zmartwychwstanie. Liturgię rozpoczniemy od poświęcenia ognia i zapalenia Paschału, będziemy słuchać słowa Bożego, zaśpiewamy radosne Alleluja, a także weźmiemy udział w poświęceniu wody i odnowimy przyrzeczenia chrzcielne, za co możemy uzyskać odpust zupełny oraz będziemy uczestniczyć w pierwszej mszy św. Zmartwychwstania Pańskiego. Na tę liturgię prosimy  o przyniesienie świec.
11. NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO rozpoczniemy procesją rezurekcyjną  o godz. 6.00, a po niej druga Msza św. Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Asystę Procesyjną prosimy  o przygotowanie się do tej Uroczystości. Msze św. w WIELKANOC o 11.00 i 17.00, w PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY wg porządku niedzielnego.
12.Ponieważ z opieki nad Asystą zrezygnowała p. Walczyńska, serdecznie zapraszam członków asysty na spotkanie z nowymi opiekunami jutro po mszy św. na krótkie spotkanie. Zapraszamy także jutro dziewczynki do sypania kwiatkami podczas procesji rezurekcyjnej. 
13.W Wielkim Tygodniuspowiadamy codziennie od godz. 17.30. W Triduum spowiadamy na godzinę przed rozpoczęciem nabożeństwa. Podczas liturgii – nie będzie spowiedzi.
14.Osoby starsze i chore odwiedzimy z posługą sakramentalną jutro od godz. 9.00. Prosimy o zgłoszenia podopiecznych w kancelarii lub zakrystii.  
15.W dni TRIDUUM – kancelaria parafialna będzie nieczynna.
16. W miniony piątek przeżyliśmy po raz pierwszy Drogę Krzyżową ulicami naszej parafii. Serdeczne Bóg zapłać kierujemy służby liturgicznej – ministrantów i chórzystów z p. Organistą, do prowadzących rozważania, niosących krzyż oraz do policji. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za świadectwo wiary, skupienie i modlitwę. Dziękujemy także p. Ostrowskim z Nasielska za odnowienie krzyża, a p. Borzym za jego przewiezienie.
17. Dobiegła końca modernizacja instalacji grzewczej. Na chórze i na schodach jest już położona posadzka. Wykonane zostało doświetlenie prezbiterium a na ławkach pojawiły się poduszki. Składam serdeczne Bóg zapłać firmie p. Zbrzeskiego i p. Wieczorka za wykonane prace. Serdeczne Bóg zapłać wszystkim panom, którzy w minionym tygodniu umyli okna, ławki i cały kościół. Zdajemy sobie sprawę, że te wszystkie prace to także koszty. Dziękuję za składane ofiary w kopertach ale też serdecznie proszę, byście te inwestycje wsparli ofiarami w kopertach, jak dotąd było, lub hojniejszymi ofiarami na tacę.
18. Pomyłkowo – zapewne, gdy jeszcze nie był rozpisany kalendarz – przyjęliśmy intencję na Wielką Sobotę. Prosimy osobę zamawiającą o kontakt w kancelarii w celu przełożenia tej intencji na inny termin.

Porządek nabożeństw

MSZE ŚWIĘTE w NIEDZIELE  I  ŚWIĘTA

8:oo  1
1:oo   17:oo

DNI  POWSZEDNIE

w okresie letnim - 18:oo

Święta Katarzyna