
OGŁOSZENIA PARAFIALNE
10 marca, 2025
Wielki Post ze św. Faustyną 2 kwietnia
11 marca, 2025
Cieszę się, że razem możemy przemierzać kolejne dni nabożeństwa „WRÓĆ”. Pamiętaj, że przez podjęcie się tej modlitwy dołączyłeś do grona osób codziennie proszących Pana Boga o nawrócenie swoich bliskich. Proszę cię, abyś dziś pomodlił się krótko za tych, którzy podjęli się inicjatywy tą modlitwą. Dając bowiem coś od siebie, otrzymasz o wiele więcej, bo ty również zostaniesz zawierzony Bogu przez setki, a może tysiące rozmodlonych serc. Niech ta łaska doprowadzi także ciebie do jeszcze większej wiary i bliższej relacji z Panem Jezusem.
Chciałbym dziś zwrócić uwagę na kolejny element otwierający na Boga. W jednej z piosenek religijnych znajdujemy takie słowa: „Cisza i milczenie dają pogłębienie”. Rzeczywiście, Pan Bóg mówi cicho, ale wyraźnie. I właśnie w takich okolicznościach Jego głos usłyszał św. Romuald, który żył we Włoszech w XI wieku. Wychowany w bardzo bogatym domu, jako młody chłopak prowadził lekkomyślne życie. Niemoralne towarzystwo, alkohol, płytkie przyjemności.
Już znasz świętych, którzy przed nawróceniem postępowali podobnie. Pan Bóg czuwał jednak nad nim i nie pozwolił całkowicie zatracić się w przyjemnościach tego świata. Chociaż nadal korzystał z rozrywki, jaką było dla niego myślistwo, to stopniowo jego serce zaczęło pragnąć innych wartości, gdyż te czysto przyziemne powoli nudziły go.
Jeżdżąc do lasu, stawał się coraz bardziej wrażliwy na panującą tam ciszę. Dobrze czuł się w samotności, daleko od ludzi i wrzaskliwego świata. Czy pamiętasz słowa religijnej piosenki przytoczonej na początku tego rozważania? „Cisza i milczenie dają pogłębienie”. To zdanie sprawdziło się w życiu Romualda. Cisza i pustelniczy tryb życia pozwalały mu wyraźnie usłyszeć delikatny głos Pana Boga. Kropką nad „i” w pójściu za Zbawicielem stała się zaś dramatyczna sytuacja związana z jego ojcem, który będąc człowiekiem gwałtownym, w pojedynku zabił swojego krewnego. Syn, świadek tej sceny, tak się przeraził, że udał się do pobliskiego klasztoru i podjął pokutę za ojca. Bracia zakonni, widząc jego gorliwą postawę, zaczęli namawiać go, aby do nich dołączył. Działanie Bożej łaski przyniosło owoce i Romuald wstąpił do klasztoru, w którym odznaczał się żarliwością modlitwy, pokuty i miłości do Boga.
Modlitwa
Boże Ojcze, Ty okazałeś swoje miłosierdzie św. Romualdowi, który przez uległość grzechowi łamał Twoje przykazania. Przez jego wstawiennictwo udziel łaski nawrócenia wszystkim, którzy oddali się doczesnym przyjemnościom.
Niech pragnienie duchowych i nieprzemijalnych wartości zwróci ich serca ku Tobie. Pozwól im odkryć wartość ciszy i milczenia, w których w sposób szczególny przemawiasz do człowieka stworzonego do najwyższego celu. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
MODLITWY
Akt zawierzenia Matce Bożej
Ty, najlepsza Matko, chroń mnie i moich bliskich od Złego. Upraszaj nam łaski potrzebne do przemiany i uzdrowienia. Prowadź po drogach życia i posługuj się nami do budowania królestwa Twojego Syna Jezusa Chrystusa – jedynego Zbawiciela świata, od którego pochodzi wszelkie dobro, prawda i życie. Amen.
Litania do Niepokalanego Serca Maryi
Kyrie elejson. Chryste, elejson. Kyrie elejson.
Chryste, usłysz nas. Chryste, wysłuchaj nas.
Ojcze z nieba, Boże – zmiłuj się nad nami.
Synu, Odkupicielu świata, Boże – zmiłuj się nad nami.
Duchu Święty, Boże – zmiłuj się nad nami
Święta Trójco, jedyny Boże – zmiłuj się nad nami
Serce Maryi niepokalane – módl się za nami
Serce Maryi łaski pełne
Serce Maryi błogosławione między sercami
Serce Maryi najczystsze
Serce Maryi najpokorniejsze,
Serce Maryi, Kościele Boga wcielonego w zwiastowaniu
Serce Maryi nowymi łaskami ozdobione w nawiedzeniu
Serce Maryi przy narodzeniu Pańskim dziwnym weselem napełnione
Serce Maryi przy ofiarowaniu mieczem boleści przeszyte
Serce Maryi utratą Jezusa wielce zasmucone
Serce Maryi przy znalezieniu Jezusa dziwnie rozweselone
Serce Maryi w dźwiganiu krzyża przez Jezusa niezmiernym przygniecione ciężarem
Serce Maryi z Jezusem na krzyżu rozpiętym do krzyża przybite
Serce Maryi z umierającym Jezusem w morzu boleści pod krzyżem pogrążone
Serce Maryi z umarłym Jezusem w żałości pogrzebione
Serce Maryi ze zmartwychwstałym Jezusem radością ożywione
Serce Maryi przy wniebowstąpieniu Pańskim niepojętym weselem napełnione
Serce Maryi przy zesłaniu Ducha Świętego nową łask pełnością udarowane
Serce Maryi, uzdrowienie chorych
Serce Maryi, pociecho strapionych
Serce Maryi, ucieczko grzesznych
Serce Maryi, nadziejo konających.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata – przepuść nam, Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata – wysłuchaj nas, Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata – zmiłuj się nad nami.
Módlmy się: Najmilsze Serce Maryi, któreś pomiędzy sercami wszystkich stworzeń jest najczystsze i miłością ku Sercu Jezusowemu najbardziej gorejące, oraz względem nas grzeszników najmiłosierniejsze, uproś nam u Serca Pana Jezusa, Zbawiciela naszego, wszystkie łaski, o które Cię prosimy. O Matko miłosierdzia, jedno westchnienie Twoje, jedno uderzenie Serca Twego, gorejącego miłością ku Sercu Pana Jezusa, Boskiego Syna Twojego, może nas zupełnie pocieszyć. Uczyń nam tę łaskę, a to Boskie Serce Jezusowe dla synowskiej miłości, którą miało ku Tobie i zawsze mieć będzie, niezawodnie Cię wysłucha. Amen.