Z galerii zdięć

niedziela.pl

Wiadomości z portalu niedziela.pl niedziela.pl

Odwiedza nas 23 gości oraz 0 użytkowników.

Niedziela Męki Pańskiej - Palmowa 10.04.22 r.

  1. Dziś NIEDZIELA MĘKI PAŃSKIEJ, zwana NIEDZIELĄ  PALMOWĄ. Rozpoczynamy Wielki Tygodnia.Wspominamy w liturgii najważniejsze wydarzenia ostatnich dni Jezusa na ziemi. Tak jak Pan Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi dziś do każdego z nas. Oby nie okazało się jednak, że stoimy w tłumie, który woła: „Hosanna”, a za chwilę będzie wołał: „Na krzyż z Nim!”. Podczas Mszy Świętych błogosławimy palemki przypominające gałązki słane pod stopy Chrystusa wjeżdżającego do świętego Miasta. Przed Mszą św. o godz. 11.00 procesja z palmami. Tradycyjnie dzisiejsza niedziela obchodzona jest jako Światowy Dzień Młodzieży.
  2. Dziś także przypada 12. rocznica katastrofy pod Smoleńskiem. W naszej modlitwie pamiętajmy o tych, którzy wówczas zginęli.
  3. GORZKIE ŻALE – dziś o godz. 16.30 i w Wielki Piątek o 21.00. Serdecznie zapraszamy. 
  4. Szczytem roku liturgicznego i Wielkiego Tygodnia jest Święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego. Obejmuje liturgię Mszy Wieczerzy Pańskiej, sprawowaną wieczorem w Wielki Czwartek, wielkopiątkową liturgię Męki Pańskiej oraz najbardziej uroczystą i najpiękniejszą ze wszystkich liturgii Kościoła – Wigilię Paschalną sprawowaną po zapadnięciu zmroku w Wielką Noc. Triduum Paschalne kończy się wieczorem w Niedzielę Zmartwychwstania. Dlatego też, mimo iż są to dla wielu z nas jeszcze dni robocze, postarajmy się nie opuszczać tych nabożeństw.
  5. WIELKI CZWARTEK – MSZA ŚWIĘTA WIECZERZY PAŃSKIEJ o godz.18.00. Dziękujemy Bogu za sakramenty Eucharystii i kapłaństwa. Po Mszy Świętej – przeniesienie Najświętszego Sakramentu Ołtarza Wystawienia i adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 22.00. Za odśpiewanie hymnu „Przed tak wielkim Sakramentem” można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Po nabożeństwie prosimy KŻR Starych Pieścirogów i Morg o modlitwę różańcową.  W Liturgię Wielkiego Czwartku będzie włączony obrzęd umycia nóg 12 Apostołom. Panów, którzy wcielą się w rolę „apostołów” zapraszam na próbę w Wielką Środę po mszy św. ok. godz. 18.40
  6. W tym roku, w Wielki Czwartek, przypada także ustanowione przez Sejm RP święto Chrztu Polski. Dziękując Bogu za dar wiary, módlmy się, abyśmy byli wierni chrześcijańskiemu powołaniu.
  7. W WIELKI PIĄTEK Kościół nie sprawuje Mszy Świętej. Zaprasza wszystkich do udziału w liturgii Męki Pańskiej, której szczytowym momentem jest adoracja Krzyża Świętego. LITURGIA MĘKI i ŚMIERCI PAŃSKIEJ o godz. 18.00. Na zakończenie przeniesienie Ciała Pana Jezusa do Grobu. Ofiary składane tego dnia na tacę są przeznaczone na rzecz chrześcijan w Ziemi Świętej i na Bliskim Wschodzie. Po liturgii prosimy KŻR z Pieścirogów Nowych i Mogowa o modlitwę różańcową. O godz. 21.00 zapraszamy na śpiew wszystkich trzech części Gorzkich Żali. Adoracja przy Grobie Pańskim do godz. 22.00. W Wielki Piątek zaczynamy Nowennę przygotowującą nas do Niedzieli Miłosierdzia Bożego.
  8. W Wielki Piątek wstrzemięźliwość od spożywania pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, a post ścisły, obowiązuje od 18. do 60. roku życia. Post ścisły to wstrzymanie się od potraw mięsnych i tylko trzy posiłki w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta.
  9. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Adoracja Pana Jezusa w grobie od godz. 9.00  do 13.00 i od 15.00 do rozpoczęcia Wigilii Paschalnej. Obowiązuje cisza  i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy święcić pokarmy. Warto i w tym dniu zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
  10. Poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny w Wielką Sobotę o godz. 9.00,  10.00, 11.00, 12.00
    i 13.00 oraz o godz. 15.00 (po koronce) i 16.00. Będzie również przygotowana woda święcona do pobrania. Po obrzędzie poświęcenia pokarmów zachęcamy do choć krótkiej adoracji Pana Jezusa w Grobie.
  11. Zgodnie z najdawniejszym zwyczajem w WIELKĄ SOBOTĘ, już po zachodzie słońca, o godz. 20.00 rozpoczniemy najważniejszą liturgię roku kościelnego – liturgię WIGILII PASCHALNEJ. Będziemy celebrować noc Paschy Pana – noc Jego przejścia ze śmierci do życia. Jego zwycięstwa nad śmiercią, grzechem i szatanem oraz Jego zmartwychwstanie. Liturgię rozpoczniemy od poświęcenia ognia i zapalenia Paschału, będziemy słuchać słowa Bożego, zaśpiewamy radosne Alleluja, a także weźmiemy udział w poświęceniu wody i odnowimy przyrzeczenia chrzcielne, za co możemy uzyskać odpust zupełny oraz będziemy uczestniczyć w pierwszej mszy św. Zmartwychwstania Pańskiego. Na tę liturgię prosimy  o przyniesienie świec.
  12. W sobotę, 15 kwietnia, przypada 95. rocznica urodzin papieża seniora Benedykta XVI. W naszej modlitwie dziękujmy za jego posługę w Kościele i wypraszajmy mu obfitość Bożych darów.
  13. NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO rozpoczniemy procesją rezurekcyjną o godz. 6.00, a po niej druga Msza św. Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Asystę Procesyjną prosimy  o przygotowanie się do tej Uroczystości. Msze św. w WIELKANOC o 11.00 i 17.00, w PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY wg porządku niedzielnego
  14. W Wielkim Tygodniu spowiadamy codziennie od godz. 17.30. W Triduum spowiadamy na godzinę przed rozpoczęciem nabożeństwa. Podczas liturgii – nie będzie spowiedzi
  15. Osoby starsze i chore odwiedzimy z posługą sakramentalną 12 kwietnia, w Wielki Wtorek. Prosimy o zgłoszenia podopiecznych w kancelarii lub zakrystii. 
  16. Zadbajmy o to, by Jezus nie był w świątyni sam. Zachęcamy do adoracji przy Grobie Pańskim wg następującego porządku:
  • Od godz.   9.00 – 11.00 mieszkańców Nowych Pieścirogów
  • Od godz. 11.00 – 13.00 mieszkańców Starych Pieścirogów mieszkańców wiosek:
  • Od godz. 15.00 – 17.30 Morgi Mokrzyce Włościańskie, Chlebiotki i Dębowa Łąka
  • Od godz. 17.30 – 20.00 mieszkańców wioski Mogowo

Oczywiście, każdy może również adorować poza tymi wymienionymi godzinami. Tak jak komu najbardziej pasuje.

17. W dni TRIDUUM – kancelaria parafialna będzie nieczynna.
18. W miniony piątek przeżyliśmy po raz drugi Drogę Krzyżową ulicami naszej parafii. Serdeczne Bóg zapłać służbie liturgicznej: ministrantom, lektorom i p. Organiście, czytającym rozważania, niosącym krzyż oraz nasielskiej Policji. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za świadectwo wiary, skupienie i modlitwę.
19. Dzieci, które zbierały w Wielkim Poście jałmużnę do skarbonek, prosimy, by skarbonki złożyły w tym tygodniu podczas katechezy.

Porządek nabożeństw

MSZE ŚWIĘTE w NIEDZIELE  I  ŚWIĘTA

8:oo  1
1:oo   17:oo

DNI  POWSZEDNIE

w okresie letnim - 18:oo

Święta Katarzyna