Uwaga
  • Lack of access rights - File '/images/WielkiPost/wpas19/wp5.jpg'
  • Lack of access rights - File '/images/WielkiPost/wpas19/wp5.jpg'
Błąd
  • Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów WielkiPost/wpas19 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego

WIGILIA PASCHALNA 2019

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów WielkiPost/wpas19 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Wigilia Paschalna to centralny moment tajemnicy paschalnej. W Wielką Sobotę dopełnia się wszystko, co Kościół rozważa i przeżywa w Wielki Czwartek i Wielki Piątek.

 

Liturgia Wigilii Paschalnej składa się z następujących części: Rozpoczyna się obrzędem światła. Na zewnątrz kościoła zostanie poświęcony ogień, od którego zostanie zapalony Paschał – świeca symbolizująca Chrystusa Zmartwychwstałego. Dla podkreślenia tego faktu, kapłan żłobi w niej znak krzyża, pierwszą i ostatnią literę alfabetu greckiego: Alfę i Omegę oraz 4 cyfry bieżącego roku. Chrystus jest bowiem Alfą i Omegą wszelkiego stworzenia, początkiem i końcem. Przez Niego wszystko się stało i w Nim wszystko – cały wszechświat znajdzie swój kres. Aby Krzyż wyryty na świecy był widoczny, umieszcza się na nim 5 ziaren żywicy, pomalowanych na czerwono. Liczba 5 przypomina Rany Chrystusowe. Następnie kapłan zapala świecę paschalną nowym, dopiero co poświęconym ogniem.

W nastroju radości procesja z zapalonym Paschałem wraca do Kościoła, gdzie jest przeżywana Liturgia Słowa Bożego, podczas której wierni rozważają prawdy o wielkich dzieła, jakich Bóg dokonuje w dziejach ludzkości.

Uczestnicy liturgii wsłuchują się w śpiew pełnego radości Orędzie Paschalnego – hymn ku czci Jezusa Chrystusa, światłości świata. Przed wiekami Bóg prowadził Naród Wybrany przez pustynię z niewoli egipskiej do ziemi obiecanej, za pomocą poprzedzającego ich słupa ognia.     

Dziś w pielgrzymce do niebieskiej ojczyzny drogą, oświetla swą nauką i przykładem Zmartwychwstały Chrystus. Kto za Nim idzie, nie chodzi w ciemności grzechu. Tekst orędzia tłumaczy również symbolikę: światła, świecy i wymowę całej Wielkiej Nocy.

Liturgia Słowa jest podczas Wigilii bogatsza niż zwykle. Obejmuje 3 czytania ze Starego Testamentu, jedno z Nowego Testamentu i Ewangelię.  Czytania ukazują, co Bóg przez wieki uczynił dla człowieka: od stworzenia świata, przez wybawienie z niewoli, wędrówkę przez pustynię, zawarcie Przymierza aż do wezwania, które św. Paweł kieruje do wierzących.

Trzecia część Liturgii Wigilii Paschalnej to liturgia chrzcielna. Po litanii do Wszystkich świętych, kapłan dokonuje poświęcenia wody chrzcielnej. Następnie wszyscy odnawiają przyrzeczenia chrzcielne.

Liturgia eucharystyczna to już Liturgia Zmartwychwstania Pańskiego. Jezus pokonał śmierć, grzech i powstał z martwych. Żyje. Jest nadzieją, że i my również zmartwychwstaniemy.

Liturgii przewodniczył ks. Artur, Orędzie wyśpiewał ks. Proboszcz.  

{gallery}WielkiPost/wpas19{/gallery}

Porządek nabożeństw

MSZE ŚWIĘTE w NIEDZIELE  I  ŚWIĘTA

8:oo  1
1:oo   17:oo

DNI  POWSZEDNIE

w okresie letnim - 18:oo

Święta Katarzyna