Z galerii zdięć

niedziela.pl

Wiadomości z portalu niedziela.pl niedziela.pl

Odwiedza nas 46 gości oraz 0 użytkowników.

Uwaga
  • Lack of access rights - File '/images/WielkiPost/pokarmy19/w4.jpg'
  • Lack of access rights - File '/images/WielkiPost/pokarmy19/w4.jpg'
Błąd
  • Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów WielkiPost/pokarmy19 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego

Poświęcenie pokarmów w Wielką Sobotę

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów WielkiPost/pokarmy19 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

W polskiej tradycji Wielka Sobota zaczyna się w wielu domach od rodzinnego przygotowania koszyczka wielkanocnego, z którym udajemy się do kościoła, by poświęcić pokarmy.

Św. Paweł w liście do Koryntian mówi: "Przeto czy jecie, czy pijecie, czy cokolwiek innego czynicie, wszystko na chwałę Bożą czyńcie". Te słowa mają szczególne znaczenie w czasie świąt Wielkanocnych, kiedy w kościele katolickim obchodzone jest najważniejsze wydarzenie w historii ludzkości.

Zarówno w Starym, jak i Nowym Testamencie wszystkie ważne sprawy załatwiano na uczcie. Abraham ucztował z aniołami, kiedy ogłosili mu, że jego żona Sara, mimo podeszłego wieku, urodzi syna. Jezus z uczniami zasiadł na ucztę podczas ostatniej wieczerzy spożywając chleb i wino, które zostało przemienione w Jego Ciało i Krew. Dlatego i my świętując pamiątkę zmartwychwstania zasiadamy rodzinnie do uczty, do wyjątkowego śniadania, które ma być inne niż wszelkie posiłki spożywane na co dzień. To nie zwykłe śniadanie, ale posiłek, który ma charakter religijny.

Stąd tradycja, by w Wielką Sobotę poświęcić pokarmy, które spożywać będziemy w niedzielę o poranku radując się ze Zmartwychwstania.

Najpierw święcono tylko chlebową figurkę w postaci baranka, potem dodawano po kolei ser, masło, ryby, olej, mięso, ciasto i wino. Później dołożono jajko i pozostałe pokarmy, które weszły dziś do kanonu święconki. W okresie wczesnego romantyzmu ostatecznie ustalono zestaw podstawowych siedmiu pokarmów, które winny znaleźć się w koszyczku ze święconką. Były one symbolem treści chrześcijaństwa:

Chleb – podstawowy pokarm niezbędny do życie, gwarantował dobrobyt i pomyślność. Dla chrześcijan symbol Ciała Chrystusa. Poświęcany mały chlebek wielkanocny to paska.

Jajko – symbol odradzającego się życia i zwycięstwa nad śmiercią.

Sól – życiodajny minerał, dawniej mający moc odstraszania zła; to także symbol oczyszczenia, sedna istnienia i prawdy.

Wędlina – zapewnia zdrowie, płodność i dostatek; od XIX w. plasterek szynki zastąpiła polska kiełbasa.

Ser – symbol przyjaźni pomiędzy człowiekiem, a siłami przyrody; produkt mleczny pochodzący od krów, owiec i kóz.

Chrzan – symbol siły i krzepy fizycznej; spożywany wraz z innymi potrawami zapewniał ich skuteczność.

Ciasto – symbol umiejętności i doskonałości, głównie jako popis domowych gospodyń, najczęściej reprezentowane przez wielkanocne baby.

Koszyk do święconego był wykonany z wikliny lub słomy, wyścielony białą serwetą, ozdobiony bielą koronek, świeżą rzeżuchą, zielonym bukszpanem lub gałązkami borówek. Do koszyczka koniecznie wkładano baranka – symbol świąt wielkanocnych. Dla chrześcijan uosabia on zwycięstwo Chrystusa, który jako baranek oddał swoje życie za ludzi, by potem zmartwychwstać i odnieść swoje zwycięstwo nad grzechem i śmiercią. Baranek często występował z chorągiewką jak zmartwychwstały Chrystus ze sztandarem – symbolem zwycięstwa i tryumfu. Baranki najczęściej robione były z cukru, marcepanu lub czekolady. Dawniej formowano baranka z masła, które było przeznaczone do spożycia na świątecznym stole.

{gallery}WielkiPost/pokarmy19{/gallery}

Porządek nabożeństw

MSZE ŚWIĘTE w NIEDZIELE  I  ŚWIĘTA

8:oo  1
1:oo   17:oo

DNI  POWSZEDNIE

w okresie letnim - 18:oo

Święta Katarzyna